Jacek Tyburski

BRODNICA inspired

Refleksje u początku jesieni

hobbit-3

Uczciwie zakończone wakacje mogą jedynie oznaczać uczciwe zabranie się do pracy. Nie takiej zawodowej ani przydomowej (ta być musi niejako permanentnie obecna) ale bardziej pracy nad świeżym postrzeganiem intensywnie zmieniającego się otoczenia.

Już pobieżna analiza ostatnich dni powala wielością wątków i aspektów rzeczywistości, w której żyjemy. Wraz z rolnikami świętowałem dożynki, dzieci w strugach deszczu odwiedziły ponownie szkołę, poseł Szczerba z PO „świętował” wybuch II wojny światowej, a na deser Korea Północna walnęła wodorową (podobno!) próbę nuklearną i świat zadrżał….

W kontekście tych wszystkich i całej masy innych zdarzeń, niewymienionych w tym miejscu, w pierwszej chwili powakacyjnej nostalgii wpadłem w panikę, potem pesymizm, a na końcu w depresję. Jak to?! XXI wiek, ludzkość skacze po planetach, swoimi okularami sięga najdalszych gwiazd, a umysłem jeszcze dalej i na zewnątrz, i w głąb, buduje coraz więcej, głębiej i wyżej, odkrywa coraz ciekawiej, w reklamach obiecuje coraz lepiej i więcej. Tabletkę można kupić już na wszystko i do pełni szczęścia potrzebujemy czasem jedynie kupić coś, co jest zdecydowanym hitem, polecanym przez 90% z nas…..

Tymczasem w mojej niespokojnej głowie rodzi się pytanie: dlaczego? Dlaczego w tym karkołomnym procesie rodzenia, przemiany i obumierania tak wiele energii, czasu i uwagi poświęcamy sprawom mizernym? Skąd w nas ciągłe zapotrzebowanie na poszukiwanie namiastki czegoś doskonałego w rzeczach i sprawach na to niezasługujących, nietrwałych i przemijających?

Moja depresja na szczęście jest nieprawdą ale głęboka refleksja nad najważniejszym pytaniem o sens tych małych i wielkich kroków człowieka budzi we mnie powagę. Nie jesteśmy jakąś tam ludzkością albo gatunkiem. Każdy z nas jest indywidualnym egzystencjalnym bytem, na takich prawach rozwoju, jak od tysięcy lat nam podobni. Z uporem maniaka zmieniamy otoczenie, środki i narzędzia ale moralnie każdy nas od zawsze ma identyczne możliwości – dokonuje wyboru pomiędzy dobrem, a złem. Dla jednych z nas dobro stanowię ja sam i mnie podobni. Dla drugich jest z niego utkany świat, który wciąż uczymy się odczytywać. Nie będzie porozumienia nigdy pomiędzy tymi dwoma postawami, obecnymi od zarania dziejów w człowieczej historii. Dlaczego? Wciąż powraca pytanie… Być może dlatego, by w gigantycznym mechanizmie istnienia oddzielić ziarno od plew?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *