Jacek Tyburski

BRODNICA inspired

Zaduśmy Niskie Brodno!

niskie brodno

Fakty:

Rok 2013 – Rada Gminy Brodnica opowiada się za planem zagospodarowania terenu po byłym ośrodku Longinówka przy ul. Wczasowej pod zabudowę wielorodzinną. Właściciele działki zacierają ręce i biorą się do roboty, tj. tworzą projekt osiedla nad Niskim Brodnem…

Rok 2014 – wydane zostaje pozwolenie na budowę 21 bloków mieszkalnych z ponad 200 mieszkaniami. Na terenie ośrodka trwa głucha cisza.

Koniec roku 2016 – by pozwolenie na budowę było ważne firma rozpoczyna na terenie jesienią porządki.

Rok 2017 – okoliczni mieszkańcy zaczynają nerwowo poszukiwać informacji o planowanych inwestycjach, nie wierząc własnym uszom, co takiego szykuje dla nich „Perfekt-Dom” Sp. z o.o., by zarobić kolejne miliony dla swoich właścicieli.

Otoczenie:

Urokliwa okolica wzdłuż ulicy Wczasowej, w kierunku Zbiczna od kilku lat przeżywa swego rodzaju „rewitalizację” – trwa budowa prywatnych domków jednorodzinnych i Jaśkowej Drogi. Działki są kosztowne, a tereny atrakcyjne. Jezioro, las, świeże powietrze, stosunkowo niewielki (jeszcze!) ruch drogowy. Słabe ziemie w zasadzie nie interesują poważnych gospodarzy i całkiem chętnie pozbywają się ich za dobre pieniądze. 2-3 km od centrum miasta tworzy się spokojna dzielnica, która daje mieszkańcom poczucie stabilności i spokoju.

Problemy:

Wiele niezagospodarowanych nieużytków znajduje nabywców, którzy przekształcają i rewitalizują je, tworząc naprawdę ciekawe miejsca dla siebie. Jedni potrafią z wyczuciem dostosować swoje oczekiwania do potrzeb społeczności, inni w swoich ambicjach i możliwościach finansowych nie ograniczają się jednak do spełniania własnych marzeń ale częstokroć w zaborczy sposób spychają lokalną społeczność do roli czmychających pod murem szczurów. Tak się dzieje z linią brzegową jeziora Niskie Brodno, które miejscami należy w zasadzie do prywatnych rąk, z teoretyczną możliwością przejścia. Prawo dopuszcza taką praktykę i pozostawienie 1,5 m brzegu dla „odważnych” i chętnych wrażeń lokalnych turystów.

Podsumowanie:

Coraz częściej brakuje miejsc, gdzie można zwyczajnie pospacerować wzdłuż jeziora. Tak ma wyglądać śliczne Pojezierze Brodnickie? Otoczone zewsząd ogrodzeniem jeziora nawołują z folderów, finansowanych z podatków mieszkańców powiatu, do przyjazdu naiwnych turystów. Wkrótce organizować trzeba będzie przeloty paralotnią by podziwiać lustro wody, a dla mniej wymagających fotka lub filmik z drona.

Dzisiaj w tym miejscu wyrażam swoje wielkie zdziwienie tak beztroską decyzją Rady Gminy Brodnica, z wójtem na czele. Dlaczego w ogóle zgodziła się na przeznaczenie tak ciekawych terenów pod zabudowę wielorodzinną?! Żeby być uczciwym przyznam jednak, że fakt uporządkowania terenu Longinówki bardzo mnie ucieszył. Ba! Nawet gotów jestem zaakceptować tutaj budownictwo wielorodzinne, ekskluzywne dla kilku rodzin, pwiedzmy 30. Niech siedzą w swoich drogich mieszkaniach, za bramami na hasło i pilota, troszcząc się o własny spokój i wygodę. Nie rozumiem jednak, jaki komfort będzie miało prawie 300 rodzin (około 1000 osób) wrzuconych w las nad jeziorem, z 250 samochodami, parkingami, garażami, placami zabaw i Bóg wie czym jeszcze? Wszyscy stracimy na tym głupim, aczkolwiek pewnie dochodowym pomyśle. Najwięcej jednak straci nasze otoczenie, nasza przyroda. I jak zwykle nikt nie rozliczy z tego bezdusznego pomysłu ani radnych, ani wójta, ani starostwa (wydał pozwolenie), ani Pefekt-Domu i jego właścicieli, ani nawet burmistrza Brodnicy, który jakimś dziwnym zbiegem okoliczności uparł się na ścieżkę rowerową wokół Niskiego Brodna. Przypadek? Jakie jeszcze tereny są do wyciśnięcia z objęć Lasów Państwowych?

Powoli zacieśnia się pętla nad Niskim Brodnem i powoli zamykają się tereny dla zwykłych spacerowiczów. Może to znak czasu, może to oznaka postępu? Być może jednak słowo postep i rozwój w ustach ludzi bez „zdrowej„ wizji i wrażliwości oznacza jedynie wylanie asfaltu i betonu. Mamy oto nowy wymiar dziadostwa – dziadostwo postępowe. Kontakt z przyrodą trzeba będzie ograniczyć do kilku paprotek na parapecie w donicy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *