Jacek Tyburski

BRODNICA inspired

Oświecony ateizm pochodnią postępu!

Napotkałem ostatnio ciekawy wpis w dyskusji. Zdjęcie władz państwowych pośród hierarchów kościelnych na 25-leciu Radia Maryja wywołało istną histerię i zawodzenie. Przypadek sprawił, że zacząłem czytać słowa pana Janusza B. z Torunia i…. ujęły mnie spokojem oraz przenikliwością. Wklejam więc to, co napisał poniżej, pomijając jedynie wątki nieistotne dla problemu w ogóle. Nadmieniam, że komentarze faktu wzięcia przez Prezydenta Dudę udziału w tych uroczystościach, zawierały dość dużą dawkę pogardy, drwin i antypatii.

 rysunek-2 Francja

(…) Joachim, odpowiadam na Twój wpis: ”Janusz, jeśli cię tak mocno zabolał mój komentarz i owe „gęby”, to nie miałem zamiaru nikogo obrazić, a jedynie wyrazić swój stosunek do sposobu sprawowania władzy w tym kraju” Piszesz między innymi do mnie także i to:”podziwiasz kastę panującą w tym kraju” . Odpowiem w punktach, chociaż się pewnie tego tekstu trochę nazbiera.

 1. (….)

 2. W tym wszystkim nie chodzi o to, że mnie akurat coś tam zabolało. Tu chodzi o ogół ludzi. Uważam, że pisząc taki tekst, zaopatrzony w bardzo niewybredne sformułowania trzeba sobie zdać w pełni sprawę z tego, że nakręca się dalej spiralę tego, na czym nam wszystkim nie powinno zależeć. W efekcie padają słowa typu: „kościół rządzi ciemnym ludem”, „Rzygać mi się chce na ten związek polityków z kościołem”, „wazelinę z hali już zeskrobali„, „Zjazd nierobów już zakończony?”, ” moherowi celebryci”, „Ale Kibel”, ”pisobolszewizm czy katobolszewizm

 3. Pod tymi powyższymi „hasłami” użytymi dla POZORU jako obrona zasady rozdziału kościoła od państwa, kryje się w RZECZYWISTOŚCI normalna nienawistna walka z Kościołem JAKO TAKIM, z jego wiernymi. Jak się ma czuć wobec powyższego twoja znajoma, sąsiadka, ciotka czy wujek, którzy być może uczestniczył w takiej uroczystości, a ktoś pod wpływem Twojego tekstu pisze o nich, „ciemny lud” albo „zjazd nierobów” albo „można zginąć od parasolki”? Cze raczyłeś zwrócić uwagę na ten ASPEKT sprawy? Czy też tylko i wyłącznie interesuje Cię aspekt rozdziału kościoła od państwa? Co do tego rozdziału, to sam chyba nieopatrznie napisałeś PRAWDĘ. (…)”Ale też prawda jest taka, że umizgi zaczęła poprzednia władza, choć może nie w tak ostentacyjny sposób”, odpowiedziałeś: ”dokładnie, to wieloletnia praktyka w naszym kraju” Przeczytaj sobie uważnie teraz to zdanie.
  W rozwiązaniach prawnych i praktyce ustrojowej współczesnych państw cechy zasady rozdziału Kościoła od państwa są realizowane z różną intensywnością i selektywnie, co jest warunkowane głównie przesłankami historycznymi, politycznymi i społecznymi.
  Czyli – jak można żądać takiego 100%, absolutnego rozdziału, szczególnie w kraju, który miał CAŁKOWICIE inne przesłanki historyczne, tradycje religijne i chrześcijańskie niż Szwecja, Czechy lub Austria? Cóż takiego bardzo BOLESNEGO jest dla niewierzących , że ten rozdział nie jest po ich myśli? KONKRETNIE CO? Jakie konkretne SZKODY z tego wynikają? TYLKO to, że to niezgodne z zasadą rozdziału państwa od kościoła? Myślę, że niekoniecznie. Myślę, że to w dużej mierze bardzo wygodna wymówka dla tych wszystkich ateistów i innych, dla których kościół to coś co należy z różnych tam, znanych im powodów zwalczać, zlikwidować. Są jednak ludzie, którzy się na to nie godzą. Bo niby dlaczego mają to robić? Bo inni, o innym, materialistycznym światopoglądzie tego chcą?
  Przypomina to czasy gdzie,konsekwencją oddzielenia kościoła od państwa stała się laicyzacja państwa i prawa. Socjalistyczna laicyzacja w świetle założeń marksizmu-leninizmu nie polegała jedynie na eliminacji treści religijnych z życia państwowego, ale także z różnych aspektów życia społecznego. Koncepcję życia indywidualnego i społecznego miały określać wartości wypracowane zwłaszcza przez filozofię materialistyczną.
  Rzecz jasna, będą znowu ataki na ten wpis, no bo przecież rozdział państwa od kościoła jest dla niektórych bardzo oczywisty! Ale znowu tylko dla niektórych. Kompletną laicyzacją życia przeforsowały siły ateistyczne we Francja, w kraju o historycznych, europejskich tradycjach chrześcijańskich. Miliony ludzi chciałoby to teraz cofnąć. Francuzi boją się we własnym kraju pójść do teatru, restauracji, kina, kawiarni, wyjść na ulicę…, gdyż mogą nie wrócić do domu….
  4.) Piszesz też „Nie przypominam sobie, żebym te gęby widział na świętach prawosławia, babtystów czy innych chrześcijańskich odłamów, które są w Polsce obecne”. Ten aspekt, został już także dawno przez poprzedników wyjaśniony. Sprawa jest prosta. Wyznanie rzymsko-katolickie jest, jak powszechnie wiadomo dominujące, inne wyznania pod względem liczb są marginalne. Nie oznacza to, że nieuznawane jako nieistniejące. Te wyznania nie wysuwają sobie tutaj żadnych roszczeń. Co ciekawe, robią to za nich ateiści…Także twierdzenie „Pomijam już fakt, że wspieranie przez państwo tego kościelnego biznesmena, jest z punktu dość kontrowersyjne” jest moim zdaniem nieścisłe. Były to urodziny Radia, a nie Rydzyka (lub według innych pisowni „Rydzola”).
  Co tu jest w tym nielegalnego? To, że zjechali się ludzie z całej Polski? Jak mają ci ludzie rozumieć słowo „wspieranie”? Doszło do tego, że trzeba się z tym kryć, bo jacyś tam gangsterzy popierają przestępcę…Skoro ten „kościelny biznesmen” ma zdaniem wielu trafić za kratki, to dlaczego jeszcze nikomu nie udało się „Rydzola” tam wsadzić? Brak argumentów i dowodów? Coś z tymi wieloletnimi dążeniami niektórych nie tak.
  5.) Reasumując. Generalnie to wszystko powyższe nie powinno mnie tak naprawdę w ogóle obchodzić. Od lat żyję w innej rzeczywistości, do której bardzo przywykłem. Budzę się wśród ugodowych, kompromisowych ludzi. Tak też z tą myślą idę spać.
  Nie jestem na co dzień otoczony atmosferą nienawiści, nakręcania złej koniunktury. Mam to szczęście. Patrzę z ubolewaniem na to, jak ci moi rodacy nie potrafią się dogadywać między sobą. Potrafią za to doskonale z sobą wojować jak dzikie wilki….

  Przed laty, gdy dla nich 100 dolarów, (teraz tylko około 400 złotych) był to majątek, jeździli małymi Fiatami, piwo z puszki musieli kupować w „Pewexie”, w sklepach nie było papieru toaletowego, ciągle walczyli między sobą. Teraz gdy idzie im NIEPORÓWNYWALNIE lepiej, też ciągle między sobą walczą…Gdy ktoś mnie pyta o to dlaczego tak u nas w kraju ciągle jest, ze wstydu nie wiem co mam odpowiedzieć…

Podpisuję się pod tym tekstem wierząc wciąż, że potrafimy ze sobą jeszcze rozmawiać na argumenty, w zaciszu rodzinnego stołu, w przerwach na śniadanie w pracy, w kolejce do specjalisty bądź zwyczajnie na portalach społecznościowych. Dziękuję takim ludziom, jak pan Janusz za głos rozsądku i duchowej równowagi!

1 thought on “Oświecony ateizm pochodnią postępu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *